دل مجنون

در زمان مجنون خوبان بودند از لیلی خوب تر امّا محبوب مجنون نبودند. مجنون را می گفتند که (( از لیلی خوبترانند، بر تو بیاریم؟)) او گفت که (( آخر من لیلی را به صورت دوست نمی دارم و لیلی صورت نیست. لیلی به دست من چون جامی است. من از آن جام شراب  می نوشم. پس من عاشق شرابم که ازو می نوشم و شما را نظر بر قدح است. از شراب آگاه نیستید اگر مرا قدح زرّین بود و مرصّع به جوهر و درو سرکه باشد یا غیر شراب چیزی دیگر باشد، مرا آن به چه کار آید؟ کدوی کهنه شکسته که درو شراب باشد به نزد من به از آن قدح و از صد چنان قدح.)) این را عشقی و شوقی باید تا شراب را از قدح بشناسد. همچنان که آن گرسنه ده روز چیزی نخورده است و سیری به روز پنج بار خورده است. هر دو درنان نظر می کنند. آن سیر صورت نان می بیند و گرسنه صورت جان می بیند، زیرا این نان همچون قدح است و لذّت آن همچون شراب است در وی. و آن شراب را جز به نظر اشتها و شوق نتوان دیدن. اکنون اشتها و شوق حاصل کن تا صورت بین نباشی و در هر دو عالم همه معشوق بینی. صورت این خلقان همچون جام هاست و این علم ها و هنرها و دانش ها نقش های جام است. نمی بینی که چون جام شکسته می شود آن نقش ها نمی ماند؟ پس کار آن شراب دارد که در جام قالب هاست و آن کس که شراب را می نوشد و می بیند که الباقیات الصالحات.

 

من محو خدایم و خدا آن منست

هر سوش مجوئید که در جان منست

/ 10 نظر / 22 بازدید
فتاح

سلام دوست خوب و باوفا . غیبت طولانی شما مرا دل مشغول داشت که بیشتر به یاد خوبی هایتان باشم . خوشبختانه این غیبت پایان یافت و بار محبت شما هم چنان به دلم سایه انداز شد . خدا یار و نگهدار شما باد که یادی کنید از یادرفته ای .

رشیدی

آن روی نکو چو دیدی دست از ترنج نشناسی! لذت بردم. پیروز باشی

صلح کل

سلام ماه میهمانی خدا بر شما هم مبارک[گل]

سیمرغ عشق

عرض سلام و احترام مطلب تاثیر گذاری بود بسیار متشکرم لطفا باز هم خبرم کنید تا استفاده کنیم یا حق

فتاح

باز هم عطر عزیزی از دور ، می تراود سر خلوتگه تنهایی من ... باز هم بیا و عطرافشانی کن در این خلوتگه تنهایی دور از خاک .

ایلیا سنجابی

سلام دوست عزیز و یار گرامی....فرا رسیدن ماه مبارک رمضان هم بر شما مبارک....یا علی

مروارید عرفان

سلام دوست خوبم [گل] با امید به قبولی عبادات و طاعاتت در ماه عشق و زیبائی ! دلنوشته لطیف و عمیقی است . اگر همه دل شوی جز معشوق ابدی و ازلی نخواهی دید . با یاد بزرگمردی آزاده و مبارز بروزم . انتظار قدوم مهربانت را دارم . شاد و پویا باشی . [لبخند]